Meble z żywicą epoksydową

Klejenie blatów stołów dębowych i nie tylko – krótkie intro

Klejenie blatów stołów dębowych z wcześniej przygotowanego materiału.

Czy zastanawialiście się kiedyś jak przebiega proces klejenia blatów stołów dębowych z wcześniej przygotowanych „desek”? A może od czego to wszystko się zaczyna? Wspomnijmy na samym początku, że nie wszystkie wcześniej przygotowane deski są przez nas wykorzystywane do stworzenia Waszego wymarzonego stołu. Są deski „lepsze” jakościowo, oraz te „gorsze”. Co też nie oznacza, że te gorsze są wyrzucane. Po prostu ich przeznaczenie jest inne.

Na początku baza

Chociaż deski zostały już pocięte na odpowiednie „fryzy” nadal wymagają one odpowiedniej standaryzacji. Ma ona na celu pozbycia się głównie nierówności oraz wybrzuszeń i uzyskania płaszczyzn z obu stron deski. Możemy do tych prac wykorzystać strugarko-wyrówniarkę, ona pomoże nam wyrównać fryzy, natomiast strugarko-grubościówka pomoże nam uzyskać określoną grubość. Teraz dopiero możemy ocenić czy wybrany materiał nadaje się do stworzenia jednego ze stołów dębowych na Wasze zamówienie.

Jak poprawnie kleić drewno?

Aby dobrze skleić drewno, jego krawędź boczna powinna być gładka po to aby spoina była możliwie równa i cienka. Łączenie musi być dopracowane perfekcyjnie, aby nie było widać nawet setnych milimetra kleju w łączeniu. Dlatego ważne jest by nałożyć odpowiednią warstwę, nie za grubą.

Ściskanie

Tutaj możemy rozróżnić różne podejścia. Jednym z nich niewątpliwie są ściski stolarskie, natomiast dla usprawnienia prac chcemy Wam wspomnieć również o innych możliwościach. Wymienia się chociażby 2 rodzaje pras służących do klejenie stołów dębowych. Pozwalają one równomiernie rozłożyć nacisk na „deski” po żeby nie uległy one odkształceniom, bądź innym negatywnym działaniom.  Oczywiście podczas ściskania należy zwrócić szczególną uwagę na siłę ściskania, która może doprowadzić do zniszczenia materiału. Tutaj wartym zauważenia jest to, że drewno klejone ma dużo większą wytrzymałość i odporność niż samo w sobie drewno lite.

W tym wpisie, otrzymałeś wszystkie niezbędne informacje o klejeniu blatów z litego drewna. Mamy nadzieję, że udało się nam chociaż odrobinę naszej pracy Państwu przekazać.

Rozalski-meble to nie firma masowa, tu Wasze stoły są wykonywane z sercem!
Sprawdź naszego facebooka!

Lub sprawdź nasze prace na https://rozalski-meble.pl/portfoliorr/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *