Meble z litego dębu

Rzemieślnicza produkcja mebli a produkcja masowa

Mikro pęknięcie

Czy wskutek upowszechnienia produkcji masowej, implementacji maszyn i optymalizacji wszelkich procesów produkcyjnych, rzemieślnicza produkcja mebli została zepchnięta przez człowieka na bok na rzecz ułatwienia sobie egzystencji? Czy może właśnie przez to wszystko wpadł w otchłań wszechogarniającego konsumpcjonizmu? W dzisiejszych czasach, co zresztą wcale nie jest zaskakujące, praktycznie wszystko mamy na wyciągnięcie ręki. Już od dawna przyzwyczailiśmy się do tego za sprawą wielkich sieci handlowych. Cokolwiek byśmy nie potrzebowali, możemy mieć natychmiast. Wchodzimy do sklepu, zabieramy z półki, płacimy i wychodzimy. Nawet czasami nie musimy wychodzić z domu, ponieważ obecnie niemalże wszystko możemy kupić online.

Stół dębowy

Jednakże pytanie brzmi, czy na pewno jest to takie oczywiste? Jeśli przyjrzeć się temu uważnie, okaże się, że sytuacja nie jest jednoznaczna. Oczywiście, zależy to również od tego, co nabywamy. W przypadku artykułów pierwszej potrzeby nie ma żadnego problemu, ale kiedy mowa chociażby stołach dębowych, czasami trzeba poczekać nieco dłużej. Jeżeli chodzi o produkty realizowane na zamówienie, już na wstępie zdajemy sobie sprawę, że czas oczekiwania może być dłuższy. Raz będzie krótszy, raz dłuższy. Wszystko zależy również od tego, co akurat zamawiamy. To nic nadzwyczajnego, kiedy w grę wchodzi rzemieślnicza produkcja mebli. Zawsze tak było i tak będzie, ponieważ ze względu na bardziej rzemieślniczą naturę pracy, ktoś musi to stworzyć od podstaw. Zazwyczaj zaś liczba osób zaangażowanych w ten proces jest mniejsza, dlatego też potrzeba na to więcej czasu. Jak mawiają, jeden zysk kosztem drugiego.

Nieco inaczej sprawa ma się w przypadku troski o detale. Nie jesteśmy zwolennikami spisywania na straty wszystkiego co produkowane na masową skale, ponieważ jest wiele produktów na świecie niewymagających indywidualnego podejścia. Ba, nawet wiele produktów przechodzi rygorystyczne kontrole jakości, które muszą zakończyć się sukcesem, aby trafić na rynek. W związku z czym, należy raczej pamiętać, że rzemieślnicza produkcja mebli vs masowa produkcja muszą znaleźć miejsce przewidziane dla siebie.

Istnieje jednak subtelna, lecz istotna różnica w przypadku, gdy skala produkcji jest zdecydowanie mniejsza, dodatkowo przy poszczególnym produkcie pracuje mniej rąk. Teoretycznie przewiduje się więcej czasu na każdy etap. Dzięki temu łatwiej jest nadzorować każdy aspekt i upewnić się, że wszystko jest dopracowane w najmniejszych szczegółach. Musimy pamiętać, że w każdym rzemiośle mogą pojawić się niedoskonałości, drobne usterki, rysy. Jesteśmy wszyscy tylko ludźmi i popełniamy różne błędy. Przecież mówimy tu o kreacji ludzkiej, o swego rodzaju dziele. Jednak patrząc inaczej, te pozornie widoczne wady jak np. mikro pęknięcia mogą stanowić ogromną wartość prezentowanego dzieła. Nawet najmniejszy defekt może sprawić, że to, co mamy okazję posiadać, stanie się wyjątkowe i niepowtarzalne.

Rzemiosło stołu

Ktoś mógłby powiedzieć, że jest to myślenie snobistyczne, ale faktem jest, że cenimy unikalność. Nie ma nigdzie indziej drugiego takiego egzemplarza. Można by rzec, że to podobne do obrazu, weźmy chociażby słynną „Dama z gronostajem” w wykonaniu Leonarda da Vinci. Znana jest na całym świecie, istnieje wiele reprodukcji w różnych formach, ale wszyscy wiedzą, że oryginał znajduje się w Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie.

Dlatego też, niezależnie od tego, jak doskonałą kopię mógłby stworzyć inny artysta, nie zastąpi ona prawdziwego arcydzieła. Jest ono autentyczne w każdym calu. Posiada również własną historię. To zaś niesie ze sobą duszę, którą przedmioty zyskują, kiedy im się poświęca odpowiednio dużo uwagi. Na tym chciałbym zakończyć moją krótką wypowiedź na temat produkcji masowej i rzemieślniczej. Jedni wolą mieć coś bardziej dostępnego cenowo, inni potrzebują tego szybciej, a jeszcze inni stawiają przede wszystkim na jakość wykonania, oraz unikalność. Każdy ma swoje racje. Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy. My natomiast kładziemy nacisk na pasję, którą wkładamy w stworzenie każdego pojedynczego stołu. Są to dla nas elementy kluczowe. Często bowiem to właśnie idea przemawia głośniej niż najlepszy mówca.

Jeżeli podzielasz nasze podejście do produkcji mebli i posiadania mebli w swoim domu, posiadających swoją własną historię zapraszamy Ciebie również do polubienia nas na facebook. Jak również możesz zapoznać się z naszymi produktami w naszym sklepie oraz na stronie z portfolio.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *