Meble z żywicą epoksydową

Co to jest matowe lustro? Nasze popisowe wykończenie blatów!

Stół z litego drewna dębowy

Rożalski Meble – tworzymy z pasją – stoły z litego dębu

Z naszych rąk wychodzą stoły z litego dębu posiadające blaty o najwyższej jakości wykończenia. Jest to wynikiem podejścia naszego zespołu, które opiera się o rzemieślnicze wykonywanie dostarczanych przez nas produktów. Tutaj nie ma miejsca na masową produkcje, a dzięki temu też nie ma miejsca na oddanie stołów do klienta w formie wątpliwego wykończenia. Poświęcamy maksymalnie dużo czasu na każdy stół drewniany, który wychodzi z pod naszej ręki. Dzięki temu nasi klienci otrzymują produkt, który jest dopieszczony w najmniejszym szczególe. Stawiamy na jakość i tworzymy swój własny niepowtarzalny styl.

Matowe lustro – nasze autorskie wykończenie

Tylko praca wykonywana z pasją pozwala narodzić się ciekawym pomysłom mogącym sprostać oczekiwaniom klienta. I tak było w tym przypadku, jak się okazało rozwiązania mające na celu odpowiednie zabezpieczenie blatów drewnianych przed przenikaniem w ich wnętrze różnego rodzaju nieczystości tj. kawa, wino i inne oferowane przez konkurencje nie gwarantowały zabezpieczenia naszego drewna w 100%. Co było przyczynkiem do zastanowienia się co zrobić, aby sprostać tym oczekiwaniom jak również zapewnić bezpieczeństwo blatu.

Poświęciliśmy ogrom czasu pracy w celu stworzenia nowego, autorskiego rozwiązania w formie nowego typu wykończenia jakim jest matowe lustro . Poniżej garść informacji jak przebiega proces wykonania takiego typu wykończenia blatów drewnianych jakie Państwo od nas otrzymują.

  1. Pierwszym etapem prac dla wykonania tego typu wykończenia jest uzupełnianie mikro ubytków przeźroczystą żywicą epoksydową. Etap ten nie jest wykonywany maszynowo a ręcznie, ponieważ tylko oko osoby zajmującej się profesjonalnie wykonywanie blatów w tej formie jest w stanie zauważyć wyżej wspomniane mikro ubytki.
  2. W następnej kolejności blat drewniany uprzednio poddany wypełnieniu ubytków, musi przejść przez proces szlifowania materiałami ściernymi o gradacji od 100 do 400, w celu uzyskania odpowiedniego poziomu wygładzenia powierzchni.
  3. Pora na kolejny etap prac związanych z żywicą. Tym razem nakładana jest pierwsza warstwa pokrywająca całość blatu. Jest to niezbędne w celu wypełnienia mikro porów, które naturalnie występują w każdym rodzaju litego drewna. W odróżnieniu od lakierów, żywica jest w stanie „zamknąć” pory w, które mogą wnikać różnego rodzaju płyny.
  4. Po odpowiednim czasie czeka nas kolejny etap szlifowania blatu oddającego coraz bardziej piękno tej powłoki. Należy tutaj pamiętać o tym, aby nie przetrzeć warstwy żywicy, ponieważ wtedy zostalibyśmy narażeni na ponowne pokrywanie drewna warstwą żywicy.
  5. Zbliżamy się ku końcowi, w związku z czym jeżeli udało się poprawnie wykonać 2 etap szlifowania, jesteśmy gotowi do nałożenia kolejnej, tym razem nieco grubszej powłoki żywicy epoksydowej. Etap ten w pewnym stopniu z powodu większej grubości może nas narazić na mikro ubytki, co będzie powodowało konieczność uzupełnienia powierzchni za pomocą strzykawki w miejscach w, których żywica będzie wybrakowana. 
  6. Można powiedzieć, że obróbkę żywicy na tym etapie będziemy kończyli, ponieważ tutaj należy wykonać ostatnie szlifowanie zbliżające nas do etapu lakierowania.
  7. Etap lakierowania w pierwszej fazie odbywający się za pomocą metody natryskowej, jest czymś w rodzaju badania powierzchni wodą, dzięki czemu mamy jeszcze szanse „wyłapać” niedoskonałości. Mimo dużego doświadczenia naszego zespołu czasami może pojawić się jakieś przeoczenie. Dlatego też mają miejsce takie rodzaju kontrole.
  8. Jeżeli nie widzimy problemów możemy przeprowadzić ostatnie szlifowanie, oraz nanieść ostatnią warstwę lakieru. 
  9. W momencie kiedy po kilkukrotnych ekspertyzach nie widzimy niedoskonałości jesteśmy gotowi na przekazanie naszego produktu do docelowego klienta. W tym momencie już wiemy, że nie ma możliwości na niezadowolenie ze strony klienta, ponieważ jak już wcześniej pisaliśmy, dajemy z siebie 110% w procesie produkcji.

Tydzień pracy – minimalny czas takiego wykończenia

Jak powyżej widać proces wytworzenia naszej autorskiej powłoki na blatach drewnianych jest procesem dość złożonym i pracochłonnym co się oczywiście wiąże zarówno z wydłużonym czasem oczekiwania na nasz produkt jakim jest stół zrobiony w głównej mierze na zamówienie. Dodatkowym czynnikiem jest wyższa cena za wybrany stół z litego drewna. Natomiast po „wadach” pora na zalety, a warto wspomnieć między innymi o jednej głównej zalecie takiego zabezpieczenia stołu. Firmy konkurencyjne o tym nie mówią, ale przygotowanie powłok matowych oraz w połysku za pomocą warstwy lakieru nie zabezpiecza stołu w 100% przed przenikaniem do naturalnie istniejących porów drewna substancji płynnych. Takie rzeczy mają miejsce a kluczowym czynnikiem jest tutaj czas. Jeżeli natomiast mówimy o „Matowym lustrze” nic takiego się wydarzyć nie może, ponieważ proces ten spowodował zamknięcie „porów” naturalnego drewna.

W zależności od rozmiarów zamówionego przez Państwa stołu z litego dębu, proces ten może trwać od 1 tygodnia wzwyż. Informacje takie przekazujemy w procesie zamawiania wymarzonego stołu. Natomiast jeżeli istnieje ryzyko zalania stołu przez takie substancje jak czerwonego wino, kawa lub inne czas niezbędny na wykonanie tego typu zabezpieczenia zwraca się z nawiązką podczas użytkowania oraz utrzymywania danego stołu w czystości.

Jeżeli chcesz więcej informacji na temat naszego rozwiązania pozostajemy do dyspozycji pod numerem kontaktowym znajdującym się na stronie https://rozalski-meble.pl/o-nas/kontakt/ jak również możecie Państwo skontaktować się z nami za pomocą FB – www.facebook.com/rozalskimeble 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *