Meble z litego dębu

Stół z litego drewna – Od drzewa do deski!

Stół z litego drewna - monolit dębowy

Stół z litego drewna – jak powstaje?

Czy, kiedykolwiek zastanawiałeś się jak powstał Twój stół z litego drewna? Jeżeli nie, chcemy to zmienić! Historia stołu zaczyna się w lesie. Następuje to najczęściej w zimie, ponieważ obecność ptactwa jest znikoma. Drzewa nie posiadają już tyle soków przez brak liści, co daje gwarancję łatwiejszego sezonowania takowego drzewa. Następnie drzewo zostaje oczyszczane z gałęzi i oddawane na tartak, gdzie powstaje deska!
I teraz rozpoczyna się najdłuższy proces sezonowanie drewna. Trwa ono około 3 lat ale im dłużej tym lepiej. To postępowanie jest konieczne, drzewo po ścięciu dysponuję wilgotnością na poziomie ok. 35%. Ostatnim już etapem, przed trafieniem deski do Nas jest suszarnia komorowa do drewna. W komorze panuje bardzo wysoka temperatura, która dosusza drewno już sezonowane (po sezonowaniu drewno posiada ok. 20% wilgotności, po suszarni jest go już tylko ok 8%). Temperatura panującą w suszarni powoduje przemiany chemiczne barwników i garbników zawartych w drewnie oraz skutecznie eliminuje wszelakie szkodniki i grzyby. Pominięcie, chociaż jednego etapu groziłoby, odkształceniem stołu z litego drewna, stolika czy innego mebla wykonanego przez Nas. Najczęściej kupowanym drewnem jest dąb. Z uwagi na swoją wytrzymałość i twardość, idealnie sprawdza się w meblarstwie. Dąb oraz czereśnia posiadają, trzy różne klasy, które wybiera sam klient.

Klasy litego drewna

Charakteryzacja klas:
1. Klasa AA. Najwyższa jakość. Wtedy obie strony blatu nie posiadają wad ani sęków. Słoje są proste i równomiernie rozstawione.
2. Klasa BB. Drugi gatunek. Pojawiają się lekkie sęki i pęknięcia na obu stronach blatu.
3. Klasa CC intensywne sęki i pęknięcia. Jest to, klasa rustykalna.

Po wybraniu klasy i wymiaru, deska trafia do Naszej pracowni, gdzie również przechodzi przez wiele etapów.

Pierwszym z nich, jest rozcięcie desek za pomocą piły, na równej szerokość lamele. W następnej kolejności, jest wyrówniarka, która idealnie równa nasze deski. Zatem później następuje osiągnięcie danego wymiaru oraz grubości desek na grubościówce. Aby wrócić znów do wyrówniarki, wyrównać krawędzie boczne desek. Po przygotowaniu tak wszystkich desek, dochodzi do ich klejenia na prasie. W ten sposób powstaje blat, który należy w całości wyszlifować na szlifierce szerokotaśmowej. I takim oto sposobem, mamy już pełnowartościowy blat!

Ale to jeszcze nie wszystko, kolejne jakże długie etapy Naszej pracy, opowiemy Wam w kolejnym blogu! Obserwujcie Nas na bieżąco a dowiecie się ile stół, stolik czy deska do krojenia musi przejść przed trafieniem do Twojego domu! Sprawdź naszego facebooka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *