Meble z litego dębu

Jak pielęgnować stoły drewniane?

Stół dębowy spider rozkładany - Stół dębowy pająk rozkładany - stoły drewniane

Jak pielęgnować stoły drewniane?

Posiadasz już od Nas stoły drewniane lub inny mebel z litego drewna i zastanawiasz się jak go czyścić, oraz utrzymywać w idealnym stanie?

My Ci w tym pomożemy!

Meble wykonane z litego drewna to najcenniejsze surowce, które goszczą w Naszych domach, dlatego należy je prawidłowo pielęgnować! Przed zakupem stołu czy to innego mebla należy wybrać jego wykończenie czyli impregnacje drewna, a w tym pomoże Ci poprzedni wpis „matowe lustro/zwykły mat/olej”.

Po wyborze wykończenia powinniśmy, także wiedzieć jak najlepiej się nim zająć. Każde wykończenie drewna potrzebuję innej pielęgnacji.

1. Meble z litego drewna – OLEJOWANE

Meble olejowane, cieszą się dużą popularnością. Olej to naturalny i używany od wieków środek do impregnacji drewna, niestety jest on najmniej odporny na czynniki atmosferyczne i fizyczne. Olej wydobywa naturalne piękno z drzewa i chroni je jedynie przed promieniowaniem UV, oraz wodą. Odchodzi się więc, od impregnacji olejem stołów jadalnianych. Natomiast olej najczęściej wykorzystywany jest przy wykonywaniu desek do serwowania potraw, ponieważ jest on bezpieczny dla zdrowia. Olej także używamy przy meblach takich jak szafki, stoliki nocne czy półki wiszące. Najlepiej sprawdza się on przy meblach, które nie są używane codziennie, lub narażone na czynniki zewnętrzne.

Jeżeli więc chodzi o pielęgnację mebli, które pokryte są olejem musimy pamiętać o czterech zasadach!

1. Lekkie zanieczyszczenia oraz kurz wycieramy wilgotną szmatką, musi być ona miękka np. z mikrofibry lub bawełny. Nie używając przy tym żadnych detergentów, które mogą odbarwić naturalne drewno.

2. Na blacie pokrytym olejem należy używać podkładek pod gorące naczynia.

3. Na olejowanym blacie nie zaleca się, stawiania wszelkiego rodzaju alkoholu, skutkuję to odbarwieniami, których nie da się usunąć.

4. Olejowanie powinniśmy ponawiać 1-2 razy do roku. Zależy od potrzeb użytkownika.

2. Meble z litego drewna – LAKIEROWANE

MEBLE LAKIEROWANE I ZAIMPREGOWANE ŻYWICĄ!

Lakier i żywica to numer jeden w impregnacji drewna! Lakier tak samo jak żywica chronią drewno przed promieniowaniem UV, alkoholem, gorącymi potrawami i mikro uszkodzeniami drewna. Blat lakierowany najlepiej sprawdza się przy stole do jadalni i biurku. Te dwa blaty są najmocniej narażone na codzienne użytkowanie.

Pamiętaj blat dębowy lakierowany posiada długoletnią gwarancję! Przy blacie z litego drewna pokrytym lakierem nie musisz obawiać się rozlanego alkoholu czy gorących potraw! Nie są mu one straszne! Lakier i żywica posiadają mniej lepką powłokę niż olej, daje nam to mniejszą przyczepność kurzu.

Przy pielęgnacji blatów lakierowanych ważne są tylko dwie zasady!

1. Blat należy czyścić miękkimi szmatkami, mikrofibra i bawełna sprawdza się wzorowo.

2. Przy czyszczeniu takiego blatu, powinno używać się samej wody, natomiast jeśli ona nie wystarcza, użyj specjalnego detergentu przeznaczonego do drewna.

Ważne! Przy stołach impregnowanych żywicą, lakierem czy olejem NIE STOSUJ pod żadnym pozorem mieszanek z sodą, cytryną czy inną żrącą substancją. NIE UŻYWAJ twardych gąbek czy ściereczek! Grozi to trwałymi zarysowaniami lub odbarwieniami na powierzchni stołu z litego dębu. Po przeczytaniu tego wpisu już wiesz jak bez zarzutu zająć się swoim litym blatem!

Więcej ciekawostek i wskazówek już wkrótce! Sprawdź naszego facebooka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *